Bożena Wiślicka | Jan Marcin Witkowski
W ramach tradycji polskiej ceramiki, w naszej pracowni tworzymy nowy, pełen barw kierunek. Wykonujemy formy unikatowe, przedmioty użytkowe, kafle i biżuterię. Przedmioty wykonane są techniką mieszaną, wykończone złotem i palladem. Chcemy, by wykonywane przez nas przedmioty cieszyły oko, a jednocześnie mogły bez problemu służyć do codziennego użytku. Tworzymy ceramikę, która przykuwa uwagę i której oglądanie nigdy nie może stać się nudne.
Pracujemy razem od 1984 roku.
Jesteśmy członkami Związku Polskich Artystów Plastyków.
Mówią o nas:
Gdy myślę o ceramicznej pracowni Bożeny Wiślickiej i Marcina Witkowskiego, widzę magiczne miejsce: zatopione w zieleni lasu, ciche i spokojne, dalekie od męczącego miejskiego gwaru, a jednocześnie na tyle bliskie, że przedsięwzięcie wyprawy tam to od granicy miasta kwestia kilku minut.
Kiedy przybywasz do tej krainy ceramiki, Twoje oczy nie mogą się nacieszyć różnorodnością form i kolorów. Znajdziesz tu ceramikę artystyczną, niepowtarzalną, w klimacie bardziej południa niż środka Europy. Ceramiczne misy, talerze, kubki buchają czerwieniami i nasyconymi oranżami, w cudownych zestawieniach z tonami chłodnych błękitów i zieleni.
Z półek i kredensów patrzą oryginalne w formie koty i dostojne anioły ze złotą aureolą (w wersji damskiej i męskiej). Ceramiczne korale i wisiory kuszą, by natychmiast włożyć je na szyję – po dwa, po trzy… Na specjalne życzenie gospodarze uchylają drzwi do swojej pracowni na zapleczu galerii i odsłaniają sekrety tworzenia tych ceramicznych arcydzieł.
Nasyceni i nieco odurzeni artystyczną atmosferą tego miejsca, siadamy latem w ogrodowej altanie, a zimą na sofie w galerii, i delektujemy się pyszną kawą podaną przez Marcina.
Jeszcze tu jesteśmy, a już tęsknimy…
– Małgorzata Druska
Jak pracujemy?
Podstawowymi materiałami, z którymi pracujemy, są glina szamotowa i glina papierowa.
Nasze obiekty są lepione ręcznie, więc preferujemy technikę artystyczną dającą większą swobodę kształtowania obiektu – niektóre elementy są odlewane, a potrzebne do tego formy również są wytwarzane przez nas samych.
Po pierwszym wypale nanosimy na formę pędzlami kolorowe szkliwa, które następnie są wypalane w temperaturze 1080°C.
Ostatnim etapem jest naniesienie złota lub palladu (w kolorze srebrnym) i ponowne wypalenie.
Wszystkie sprzedawane przez nas obiekty mają charakter unikatowy, są robione w całości ręcznie i dlatego nigdy nie mogą być identyczne.
Zobacz naszą galerię: